Zabrze dawniej miasto głównie górników, obecnie silny ośrodek akademicki – siedziba Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i pierwszego w kraju wydziału inżynierii biomedycznej Politechniki Śląskiej, kilku ośrodków naukowych, badawczo-wdrożeniowych takich jak ITAM, CMPiW PAN czy FRK prezentuje znaczny potencjał innowacyjny w dziedzinie medycyny. Działania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi (FRK) wspierane przez Włodarzy Miasta pokazały już wielokrotnie jak zręcznie twórcze postawy w zakresie sztuki i nauki łączą się tworząc niezapomniane spotkania niezwykłych osobowości.

Konfrontacje w różnych odsłonach to znana już marka, odbywają się w FRK już od wielu lat – we wszystkich nauka i sztuka, poszukiwania rozwiązań ratujących życie i radości dnia powszedniego łączyły lekarzy, naukowców, pacjentów i ich rodzin oraz artystów (gościli u nas m.in. Józef Skrzek, zespół Carantouhill i Kid Brown).

W roku 2013 po raz pierwszy zorganizowaliśmy Konfrontacje Medycyna i Sztuka. Formuła swobodnego festiwalu sztuk wszystkich uprawianych przez ludzi związanych zawodowo z medycyną została przyjęta entuzjastycznie przez samych twórców: - muzyków: Kuba Sienkiewicz, Zespół Reanimators Zespół Kardioband, Grupa Zawrat, Bogumiła Żołędziowska-Galas; poetów i pisarzy: Danuta Mikołajewska, Ewa Hansel, Blanka Ulążka, Zbigniew Kostrzewa, Jacek Sroczyński, Stefan August, Zofia Krauze-Balwińska, Sławomir Latos oraz licznie zgromadzoną widownię i ekspertów – w Loży Komentatorów : prof. Roman Starak (WST), dr Piotr Muschalik (ASP), Maciej Szczawiński (Polskie Radio Katowice), Lucjan Czerny, Roma Jegor, Jerzy Kuczera, Andrzej Mystek. Kilkudziesięciu uczestników na 4 scenach, kilkuset widzów, słowem fantastyczne spotkanie.

Lokum spotkań – tzw. Kwartał Sztuki vis a vis Ratusza przy ulicy prof. Zbigniewa Religi, wydaje się być wymarzone do organizacji takich właśnie przedsięwzięć.

W 2014 Konfrontacje Medycyny i Sztuki – Med.&Art odbyły się 5 września, jako jedna z imprez „Zabrzańskiego Września“ tradycyjnego święta miasta. Zaproszenie wyszło od Pani Prezydent Małgorzaty Mańka-Szulik – niezmiennie wspierającej wszystkie działania pokazujące Zabrze, jako Miasto Otwarte na sztukę i medycynę. Zaproszenie niezależnej dotąd imprezy środowiska medycznego do programu obchodów „Zabrzańskiego Września“ jest wyrazem uznania włodarzy grodu dla poziomu Konfrontacji Med&Art i jednocześnie sposobem na umożliwienie szerokiemu gronu zabrzan obejrzenia prac i występów lekarzy artystów. Na scenie wystąpili: Grupa Zawrat, Andrzej Jaworski SCCS + Małgosia Sikora, Reanimators, Jazz Maciej Zieliński z zespołem, Ewa Hansel, Elżbieta Janowska – Drong, Rymżynier Sławomir Latos, Lidia Netczuk, Bogumiła Żołędziowska - Galas, Jacek Sroczyński, Moonstone oraz Rok'n'boys. Konfrontacje otwarli Honorowi Patroni: Małgorzata Mańka - Szulik - Prezydent Miasta Zabrze, prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek - Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko - Dentystycznym UM w Zabrzu oraz prof. Marek Gzik - Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Pl.Śl.

W 2016 roku Konfrontacje Medycyny i Sztuki - Med&Art odbyły się 26 lutego godz 18.00 w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu - ul. Wolności 345a w Zabrzu.

Hasłem przewodnim spotkania było: "Wielkie Wyzwania i ..medycyna" czyli o przygodach i ich lekarzach.

Swoimi doświadczeniami i pasją podróżniczą podzielili się kardiolodzy: Marta Kurdziel-wielbicielka wspinaczki i medycyny, autorka blogu Alpinmed, zdobywczyni wielu szczytów górskich oraz Jacek Wacławski - żeglarz i podróżnik, który jako najmłodszy kapitan na świecie poprowadził jacht z Europy do brzegów Antarktydy i wokół Przylądka Horn, przepłynął pod żaglami ponad 40 tysięcy mil morskich, większość jako kapitan, odwiedził blisko 40 krajów we wszystkich strefach klimatycznych; jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, elitarnej organizacji skupiającej podróżników i badaczy z całego świata.

Opowieści o morskich i górskich przygodach wzbogacili muzycznie założona w 2013 r. Grupa Zawrat, która tworzą: Michał Półtorak (głos, piano, flet, gitara) – obecnie specjalizujący się lekarz w urologii, Marcin Lipski (perkusja) – obecnie specjalizujący się lekarz w radiologii, Zbigniew Nawrat (śpiew, gitara) oraz gościnnie (dwie szalone gitary) - Andrzej Jaworski (SCS czyli Śląskie Centrum Chorób Serca), Jerzy Gałecka (ITAM) z Zabrza.

Nie zabrakło także profesjonalnej muzyki szantowej - gośćmi specjalnymi spotkania była grupa "Leje na pokład". Zespół utworzony w 1998 r. w Tychach tworzą: Jan Cofała - bas, Tomasz Czekała - baryton, Seweryn Erling - lead vocal, Michał Pałka - baryton, Michał Pułtorak - tenor wysoki, Michał Słowikowski - baryton.

Med&Art to spotkanie twórców i entuzjastów sztuki związanych profesjonalnie z medycyną, okazja do integracji środowiska, dobrej zabawy oraz odkrywania artystycznych pasji medyków Wszystkie rodzaje aktywności artystycznej przez nich uprawianej znajdują w czasie konfrontacji miejsce: proza, poezja, malarstwo, rzeźba fotografia, film, muzyka w każdej odmianie. W ciągu sesji od popołudnia do nocy w foyer i na scenie Teatru Nowego w salach, sąsiadującego z nim Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii Wyższej Szkoły Technicznej odbędą się prezentacje artystów i ich konfrontacje z profesjonalnym jury.

Zapraszamy serdecznie do udziału wszystkich lekarzy i studentów medycyny, naukowców ,farmaceutów, ludzi wspierających usługi medyczne; wszystkich, którzy pośrednio lub bezpośrednio związani są z medycyną.

Artystów chcących wystąpić w Konfrontacjach prosimy o przesłanie na adres przewodniczącego komitetu organizacyjnego Konfrontacji: konfrontacje@frk.pl

1. Deklaracji udziału zawierającej imię nazwisko, status zawodowy - stopień naukowy, specjalizację, opcjonalnie miejsce pracy, nazwę zespołu i lub pseudonim artystyczny oraz określenie rodzaju uprawianej sztuki

2. Prosimy o dołączenie adekwatnie do uprawianej gałęzi artystycznej maksymalnie dwóch tekstów, dwóch nagrań muzycznych, maks 10 zdjęć w formie elektronicznej, reprodukcji obrazów, fragmentów filmów itp. + krótkiej (max 900 znaków ze spacjami) notki o autorze. Prosimy znaczyć ile obrazów, zdjęć, rzeźb można eksponować.

Przesłane/przywiezione prace plastyczne, obrazy, fotografie, rzeźby wyeksponujemy na salach wystawowych. O szczegółach powiadomimy wszystkich twórców bezpośrednio.

Scena Teatru Nowego będzie miejscem przedstawiania utworów muzycznych, prozy i poezji. Niektóre prace literackie, jeśli ich forma na to pozwoli będą mogły być w formie druku prezentowane na wystawie. Ilość eksponowanych prac oraz czas występów poszczególnych uczestników uzależniony jest od liczby zgłoszeń w danej kategorii.

Spieszcie się zgłaszać czasu zostało już niewiele. Czekamy na Was z radością i ciekawością. Zaproście znajomych, rodzinę, studentów, swoich fanów – JESTEŚCIE WSPÓŁAUTORAMI tego październikowego spotkania!!

Prosimy rozgłoście wieść o Konfrontacjach wśród znajomych, by nikt, dla kogo spotkanie mogłoby być ważne, 7 października nie ominął Zabrza!

Czekamy również na dane kontaktowe ludzi, którzy Waszym zdaniem powinni się znaleźć w gronie uczestników.

Serdecznie pozdrawiam w imieniu własnym, organizatorów i wszystkich przychylnych naszej imprezie – Zbigniew Nawrat

Organizatorzy:

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi oraz Urząd Miasta w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu, Polski Związek Głuchych, Wyższa Szkoła Techniczna w Zabrzu.

Kontakt z zespołem organizatorów.


1. Zbigniew Nawrat - konfrontacje@frk.pl, tel. 32 373 56 64, 607 728 664
2. Mirosław Koperwas (Polski Związek Głuchych) - mirkarko2@poczta.onet.pl


Organizatorzy: